logo1 logo1 logo1 logo1 logo1 logo1

Spēka tumšā puse.

Rakstu ciklā, zem kopēja nosaukuma „Spēka tumšā puse”, centīšos plašāk izklāstīt farmakoloģisko līdzekļu lietošanas jautājumu spēka sporta veidos, īpaši uzsverot kultūrismu.

Farmakoloģiskie palīglīdzekļi ir apauguši ar dažādiem mītiem un pārpratumiem, kurus ir vērts apstrīdēt, un vienlaikus skaidri un izteikti pateikt, ka dopings bija, ir un būs klātesošs mūsu sportā, neskatoties uz to, ko daži vēlētos ieskaidrot mazāk informētajiem.

Lūkojoties uz mūsdienu kultūristu čempionu spēcīgajiem ķermeņiem, ir grūti neiedomāties par to, kādā gan veidā viņi nonāk pie tik ekstremāli veidotas muskulatūras. Taisnība ir šāda, ka lielu lomu spēlē ģenētika, smagi, sistemātiski treniņi un zināšanas par diētām un papildus terapiju. Un, protams, ir vēl KAUT KAS, ko nekas neaizstās, un bez kā nebūtu iespējams uzbūvēt šos milzīgos, stingros muskuļus. Runa ir par anaboliski-androgēniem steroīdiem, augšanas hormoniem, insulīnu, aizvien vairāk populāriem peptīdiem (CJC1295, GHRP-2, GHRP-6), kā arī taukaudu sadedzinātājiem, tādiem kā clenbuterols vai DNP un vairumu vēl citu līdzekļu, kuru iedarbību un lomu centīšos pārrunāt šajā rakstu ciklā. Vajadzētu arī atzīmēt, ka vismaz daļa šo specifisko vielu nav kaitīga veselībai vai potenciāli nāvējoša, ja pēc tās sniedzas kāds, kurš nezin ko dara. Atcerieties, ka neziņa un ignorēšana nogalina, tādēļ, kurš nebaidās, tas lai lasa tālāk.

Sāksim no paša sākuma, vai no hormona, kurš nosaka to, ka vīrietis ir vīrietis. Tas, protams, ir testosterons, līdzeklis, kas ļauj attīstīties muskuļiem un spēkam. Tomēr ne visi zina, ka 99% šī hormona darbības spēka izsauc katabolisma ierobežojumus, un tikai 1% veicina anabolismu. No tā izriet daži acīmredzami secinājumi. Pirmkārt, bloķējot tādu hormonu kā kortizola katabolisko darbību, padarām iespējamu vēl lielāku muskuļu masas pieaugumu. Otrkārt, apvienojot testosteronu, spēcīgu androgēnu ar anaboliski spēcīgu steroīdu, piem., nandrolonu, iegūstam spēcīgi iedarbīgu maisījumu, populāru kokteili (stack)... Skan pazīstami? Protams, jā, bet ar līdzekļu apvienošanas sarakstu iepazīsimies nedaudz vēlāk.

Tirgū ir pieejami daudz testosteronu veidu. Ir formas bez esteriem, vai testosterona suspensijas, šī līdzekļa ūdens šķīdums, kā arī daudzi estrificēti veidi, piem., testosterona propionāts, cipionāts, enantāns un daudzi citi. Tirgū bieži tiek piedāvāti maisījumi, kas sastāv no 3, 4 un vairāk testosterona formām. To kopējā īpašība ir tā, ka tie satur vienu un to pašu hormonu – testosteronu, katrā gadījumā savienotu ar citu skābi, tādā veidā radot testosterona esteru. Pēc ievadīšanas ar injekcijas palīdzību, dziļi iekšā muskulī, testosterona un skābes maisījuma savienojumi plīst un tādā veidā asinīs nokļūst hormona brīvs veidols, gatavs savienoties ar receptoru un izsaukt mums vēlamās izmaiņas. Diemžēl tas nenozīmē, ka viss atbrīvotais testosterons trāpīs skeleta muskuļu šūnās un veicinās mums vēlamo muskuļu audu pieaugumu. Pa ceļam brīvā testosterona daļiņas var sastapt dažāda veida šķēršļus, kā piem., SHBG olbaltumi, kuri notver un piesaista hormonu, padarot to par nespējīgu dotajā brīdī. Protams, eksistē veidi, kā minimizēt testosterona daudzumu, ko piesaistījis SHBG, pateicoties tam, ka kokteilim (stack) tiek pievienots atbilstošs līdzeklis – pie tā atgriezīsimies, kad pārrunāsim cikla veidošanu.

To, ar kādu skābi tika savienots testosterons, tiek izlemts par tā laiku un iedarbības spēku. Un tā, testosterona propionāts ir relatīvi vājš savienojums, kas ātri plīst un viss hormons asinīs nokļūst apmēram trīs dienu laikā. Testosterona enantātam tam pašam procesam nepieciešamas jau pāris padsmit dienas, bet testosterona suspensija ir gatavs produkts lietošanai, nokļūst asinsritē, un tam seko gandrīz tūlītēja nokļūšana šūnās. Tātad iedarbojas ātri un spēcīgi, bet ļoti neilgi – injekcijas jāveic katru dienu, vislabāk ik pēc 12 stundām. Analoģiski, testosterona propionātu dodam katru trešo dienu, testosterona enantātu – mazākais vienu reizi divās nedēļās.

Kādas devas lieto kultūristi un spēkavīri? Apmērs ir liels, taču devas 2 - 3 tūkstoši mg (!) nedēļā nav retums. Norma ir 200 mg testosterona propionāta dienā, savienojumā ar citiem steroīdiem, GH, insulīnu. Vispārzināms, ka īsie esteri vairāk piemēroti redukcijas laikā, vai veidošanas procesā, nevis masas būvēšanai. Tā nav taisnība. Vienkārši, līdzekļus ar īsu darbības laiku ir grūtāk uzkrāt organismā un tie var izraisīt blakus parādību, kas izpaužas kā ūdens aiztures aromatizācija, taču tas nav neiespējams. Tas ir tikai devas jautājums. Tāpat iespējama, kaut arī maz izdevīga, ir muskuļu masas veidošana, balstoties uz īsajiem līdzekļiem, jo tas prasa ikdienas injekcijas.

Tie, kas trenējas bieži jautā, kurš testosterona esters visvairāk piemērots masas palielināšanai. Testosterona enantāts? Cipionāts? Bet varbūt labāk esteru maisījums? Tā ir lieta ar individuālu pieeju, bet reizēm tiek izvēlēta dotā preparāta pieejamība. Tādēļ ASV tik populārs ir cipionāta test, bet Eiropā biežāk tiek lietots enantāts. Katram ir jāizmēģina vairāki līdzekļi un jāpaliek pie tiem, kas vislabāk uz pašu iedarbojas. Katrā gadījumā, par vienu varat būt pārliecināti: testosterons ir pamats katram skaidri definētam ciklam un nekad to nevajag mainīt. Šis hormons padara par iespējamiem smagus, intensīvus treniņus un ātru reģenerāciju.

Testosterona iedarbību var pastiprināt, apvienojot to ar citiem līdzekļiem, veidojot tā saukto kokteili (stack). Jau pagājušā gadsimta 80-tajos gados Daniels Dušēns (Daniel Duchaine), steroīdu guru, aprakstīja savā „Underground Steroid Handbook” atkarību, ko pamanīja anaboliskos steroīdus lietojošie profesionāļi. Un tā izrādījās, ka savienojot piem., 400 mg testosteronu un 400 mg nandrolonu katru nedēļu, tiek sasniegti labāki un augstāki muskuļu masas pieauguma rezultāti, nekā lietojot 1000 miligramus viena paša testosterona vai 1000 mg nondrolona, vai kāda citu spēcīgu anaboliska līdzekļa. Tā sauktā sinerģija, savstarpējas iedarbības pastiprināšana, kur 2 + 2 nav 4, bet gan 6 vai vairāk.

Ar ko gan lai savieno testosteronu, lai maisījums sniegtu vislielāko masas pieaugumu? Vispopulārākajiem līdzekļiem, kas ir labi bagātinātāji, bez šaubīšanās var pievienot nandrolonu, konkrētāk, viņa ilgstošas iedarbības veidu, nandrolona dekanoātu, vai visā pasaulē populāro Deca. Tas ir spēcīgs anaboliskais steroīds, kura iedarbība balstīta uz olbaltumu un minerālu, tai skaitā kaļķu asimilācijas tempa palielināšanu, tādēļ šīs zāles tiek izmantotas arī osteoporozes ārstēšanai. Ir pierādīts, ka tām ir arī pretiekaisuma iedarbība un tādēļ pēc tām labprāt sniedzas tie, kam ir problēmas ar locītavām, kas ir traumētas gadu garumā, cilājot lielus smagumus. Nandrolons ir ļoti drošs steroīds. Viena testa laikā vīriešiem tika dots nandrolona dekanoāts sekojošās devās: 200 mg/pirmajā nedēļā, 400 mg/otrajā nedēļā un 600 mg sākot no 3. līdz 12. nedēļai. Pēc testa beigām netika atzīmēta neviena negatīva izmaiņa, kā kopējā holesterīna, triglicerīdu daudzumā, tā arī HDL holesterīnā, bet vairumā gadījumu tika novērota organisma imunoloģiskās barjeras nostiprināšanās.

Tomēr vajadzētu atcerēties, ka jau viena injekcija ar 100 mg nandrolona ir spējīga aizkavēt personīgā testosterona izstrādi uz vairāk kā 30 dienām! Loģiski ir tas, ka šo steroīdu vienmēr jāsavieno ar testosteronu. Nandrolona dekanoāts parasti tiek lietots devās 2 mg uz 1 mārciņu ķermeņa nedēļā, vai profesionālim ar svaru 90 kg jālieto 400 mg, ar 112 kg – 500 mg, bet ja svars ir 135 kg – 600 mg nedēļā.

Testosterons + nandrolons var tikt pastiprināts, lietojot steroīdus orāli, tādu kā oksimetolons, metandienons vai stanozolols. Taču šeit ir jāuzmanās, jo šie līdzekļi, kaut arī neapšaubāmi efektīgi, ir toksiski aknām un to lietošana var novest pie ievērojama apetītes ierobežojuma, un, kā zināms, muskuļu masas pieaudzēšanas mēģinājums bez ēšanas ir jau sākotnēji nolemts neveiksmei.

Apkopojot: tiem, kas trenējas, un kuriem ir problēmas ar izsalkumu, lietojot orālos anaboliskos steroīdus, būtu nepieciešams upurēt sev to lietošanu. Bez šiem līdzekļiem mierīgi var iztikt. Pārējiem ieteiktās oksimetolona devas ir 50-150 mg dienā, bet metandienona devas 30-60 mg dienā. Protams, ir tādi, kas pasmaidīs, lasot par šādām devām, jo uzskata, ja daudz nozīmē labi, tad vairāk nozīmē vēl labāk. Tomēr šāds princips ne vienmēr attaisnojas, jo ar pārslogotām vai bojātām aknām ir grūti veidot muskulatūru.

Steroīds, kurš varētu palielināt izsalkumu un, līdz ar to arī atvieglot masas palielināšanu, ir boldenons. To var lietot pārmaiņus ar nandrolonu, jo, tāpat kā nandrolonam, piemīt pretiekaisumu iedarbība, sniedzot ilgstošu, ievērojamu muskuļu masas pieaugumu un izstrādā mazāk ūdens, kā populārā Deca. Tāpat ir mazāk toksisks un devas 400 – 1000 mg nedēļā daudziem smagatlētiem ir norma. Nodrošinoties ar šo steroīdu vajadzētu atcerēties izvairīties no tā veterinārās versijas, kur 50 mg/ml koncentrācija ir par mazu, ja plānojat lietot vismaz 600 mg nedēļā.

atpakaļ
drošības attēls
Jauns kods
Tel.: +371 29262680, +371 27843216
Osteopāts Jurijs Andruškevics +371 26822213
E-pasts: fitnessspeks@inbox.lv
Aizstrautnieki, "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Instagram   facebook   youtube   twitter