logo1 logo1 logo1 logo1 logo1 logo1

Tici sev, un nekas Tevi neapturēs no mērķu sasniegšanas.

 

1. Kur tu šobrīd atrodies, kur ir tava dzīvesvieta, ar ko nodarbojies? 

 

Dzīvoju Anglijā, strādāju Šefīldas sporta klubā " S20 Physique" par treneri, sporta terapeitu un sporta uztura konsultantu, kā arī esmu bodibildinga (kultūrisma) federācijas "PCA" (Physical Culture Association) prezidents Baltijas valstīs. Kopš IFBB Pro līga aizliedza IFBB amatieru asociācijai izsniegt ‘PRO’ kartes saviem atlētiem (IFBB Pro līgai un IFBB amatieru līgai vairs nav pilnīgi nekā kopīga, ko daži atlēti joprojām nesaprot), kas sniedza iespēju startēt pasaules augstākā līmeņa sacensībās Mr Olimpija, PCA ir kļuvuši par visrespektētāko bodibildinga federācija Anglijā, kas plaši izvēršas visā Eiropā un ambīcijas ir sasniegt sacensību līmeni kas ir pielīdzināms Mr Olimpija turnīram. PCA atšķīrās no IFBB amatieru līgas ar to, ka tā neaizliedz nevienam startēt kur viņi paši vēlās, tādā veidā visi joprojām var kandidēt gan uz vietu IFBB Pro līgā caur speciāliem kvalifikācijas turnīriem, gan izmēģināt veiksmi PCA Pro līgā. Turklāt visi PCA šovi dod iespēju tikt pie iespaidīgas naudas balvas uzvarētājiem. Šogad plānojam nopietni izvērst darbību Baltijas valstīs, strādāt ar jauniem biedriem, sadarbības partneriem un iepazīstināt Latvijas sportistus ar citu, jaunu un iespējām bagātu alternatīvu šobrīd esošajām bodibildinga federācijām Latvijā un visā Eiropā, lai jau, iespējams, rudenī organizētu pirmo starptautisko PCA turnīru Baltijas valstīs. Baltijas valstu čempionāts tiek plānots kā kvalifikācijas turnīrs pasaules čempionāta, kur plānojam naudas balvu fondu vismaz $50 000 apmērā.

 

 

2. Runājot par sportu, cik sen ar to nodarbojies? 

 

Esmu fiziski aktīvs un sportisks jau no pavisam mazām bērnu dienām, bet sportam un fiziskajai kultūrai nopietnāk pievērsos no kādiem gadiem 12, kad sāka interesēt spēka sports un ar bērnības draugu (Viens no biedrības "SPARTIETIS" dibinātājiem Jorens Liopa) saderējām, kurš kuru nolauzīs līdz Līgo svētkiem nākamajā gadā. Trenējāmies ar visu, kas pagādās pa rokai, sākot ar skolas somu, kuru cilājām piekrāmētu pilnu ar grāmatām vai pat ķieģeļiem, un beidzot ar kulta filmas "Rokijs" pavadījumā veiktiem atspiešanās un pievilkšanās vingrinājumiem, kā arī cīnoties savā starpā. Tā sākās ceļš uz sacensību un fizisko attīstību, attīstot savu fizisko formu un domāšanu par labu aktīvam dzīvesveidam, kas sniedz daudz dažādas priekšrocības ikdienas dzīvē, gan atbrīvojot prātu un tajā pašā laikā to ļaujot koncentrēt sasniegumiem, gan arī uzturot sevi labā fiziskā formā, kas, pareizi sabalansējot dzīvesveidu, attīsta cilvēku visās jomās un stiprina veselību kopumā.

Vēlāk jau sportot vietējo sacensību līmenī sāku vidusskolas vecumā, kad sekmīgi piedalījos dažādos spēka sportu veidu sacensībās (piemēram, spēka trīscīņa) tiekot pie valsts līmeņa čempiona tituliem. Tā kā dzīvoju laukos, uz tuvāko sporta zāli vajadzēja braukt uz vairākus kilometrus attālo pilsētu, ko katru dienu arī darījām, jo bez treniņa nebija dienas un jēgas nekam. Tā ar starppilsētu autobusu katru dienu braucu uz treniņu, lai tik entuziastiski trenētos, ka pēc treniņa, īpaši, ja tas bija kāju treniņš, knapi varējām aiziet līdz autobusa pieturai. Tuvējā pilsētā, kur apmeklēju, īstu "Old School” un “Hardcore" svaru zāli, iepazinos ar vietējiem un arī Latvijas mērogā jau pazīstamiem šo sporta veidu pārstāvjiem: svaru zāles īpašnieks un titulēts Latvijas Bodibildinga atlēts 2000 gadu sākumā - Aigars Rozenbergs, trīscīņas treneris – Jurijs Ivańušins, powerliftinga un bodibildinga čempions – Normunds Savokins, powerliftinga fenomens – Dainis Reinholds un viņa dēls Gints Reinholds un daudzi citi. Kādu dienu Jurijs Ivańušins jautāja vai es nevēlos ar viņiem kopā doties un nostartēt powerliftinga sacensībās, kur viegli ieguvu pirmo vietu – tad sapratu, ka varbūt esmu mazliet spēcīgāks kā vidusmēra Latvietis. Sāku domāt par gatavošanos sacensībām gan spēka trīscīņā, gan arī Bodibildingā, kas arī izdevās visai sekmīgi starti sacensībās, kas iedvesmoja tālākajam ceļam šajā jomā. Vēl tagad atceros kā skolotāji teica lai beidzu tos dzelžus cilāt jo esmu pārāk gudrs tādā ‘muļķībām’, vai arī attapšos par grāvju racēju… Liels paldies manam sporta skolotājam Viktoram Ńuhtiłinam par iedvesmu neatmest spēka treniņus, kas man palīdzēja sasniegt to, ko es vēlējos, nevis ko kāds cits uzskatīja par pareizu izvēli man.

 

 

3. Ko vari pastāstīt par spēka treniņiem? 

 

Esmu izmēģinājis ļoti daudz ko, sākot no ļoti primitīviem treniņiem, ar minimālām iespējām, līdz ļoti sarežģītām un daudzfunkcionālām sporta zālēm ar specifisku treniņu metodiku. Esmu studējis un pabeidzis bakalaura studijas Sporta Zinātnē, Derby universitātē, kā arī maģistra zinātnes studijas Sporta un Vingrošanai Specifiskā Uzturā, Leeds Beckett Universitātē. Esmu sapratis, ka nozīmē ir attieksmei pret sevi un sportu, ko esi izvēlējies un svarīgi ir pamati, ko esi ielicis jau bērnībā, kā arī bieži esmu atgriezies pie "The Basics". Ja esi ģenētiski apdāvināts, lai kļūtu par atlētu, bet esi līdz riebumam slinks, kāds ar milzīgu pašatdevi un vāju ķermeni drīz vien panāks un apsteigs tavas fiziskās iespējas. Attieksme ir visa pamats un beigas.

 

4. Pastāsti mazliet par kultūrismu, kā sāki? Kas Tevi motivēja? 

 

Kultūrisms jeb bodibildings aizsākās, kā jau minēju, laikā kad izaicinājums bija kļūt stiprākam un sāku apmeklēt tuvējās pilsētas sporta zāli, kā arī vēlāk jau pašu izveidotu sporta zāli Koknesē. Liels nopelns bija pareizajiem satiktajiem cilvēkiem (bērnības draugi, tad vēlāk tas pats Aigars Rozenbergs, vēlāk arī jau visiem pazīstamais Jurijs Gucāns, un Anglijā jau, protams, pasaules slavenais Mr.Universs - Garijs Listers, kā arī neskaitāmi IFBB Pro atlēti) un motivācijai būt labākajam. Pirmās sacensības, kas notika Ogres Kultūras namā, kas bija visai populāra dažādu pasākumu norises vieta, sākot ar jubilejas koncertiem un beidzot ar koru klasē. Šīm sacensībām gatavojos, ar tolaik pieejamajiem materiāliem. Kopumā gatavojos trīs dienas jo uzzināju, ka tādas ir pāris dienas pirms to norises…un ieguvu otro vietu junioru klasē. Nebija tik daudz informācijas, ne par uzturu, ne treniņu metodiku – vienkārši smagi trenējos katru dienu. Toreiz informāciju vairāk mēdza nodot no rokas rokā, no mutes mutē, proti, vecākie un pieredzējušie sportisti, kuri jau to vēlējās, dalījās ar pieredzi, kas būtu  un kas nebūtu jādara, lai labi sagatavotos sacensībām. Protams, ka tikai vēlāk, pats vairākas reizes startējot un piedaloties sacensībās sapratu, ka ne visiem der vienāda metode, ka nav obligāti jāēd tikai vārīta vistas gaļa, bet tam visam vajadzēja iziet cauri, lai veidotos kopaina un izpratne par sporta veidu, saprotot tā būtību un galvenais – psiholoģiskos izaicinājumus. Viss bija jauns un interesants, sākot ar uzturu un piedevām, kuras nebija plaši pieejamas un bieži bija neskaidras izcelsmes produkti, kas it kā saturēja olbaltumvielas, un beidzot ar sacensību grimu un individuālo programmu, kas bija diezgan interesanta lieta (vēlāk, biju viens no pirmajiem Latvijas pārstāvjiem, kas individuālajā programmā iekļāva špagatu. Iedvesmojos tam redzot Jorenu iekļaujam špagatu savā sacensību priekšnesumā). Tātad pirmās sacensības, lai arī tām nebiju sagatavojies tik labi, cik iespējams, tomēr noritēja labi un ieguvu 2. vietu. Tālāk jau sāku startēt ar ‘lielajiem’ puikām kur Latvijā ieguvu otro vietu Baker Nutrition rīkotajās sacensībās. Tad devos uz Angliju, devos apciemot draugus, bet kā jau daudzi citi mūsu tautieši, paliku lai piepelnītos. Atradu savu dzīvesveidu un īstos cilvēkus tieši Anglijā, lai ietu savu ceļu un attīstītu sev interesanto sporta veidu un fizisko kultūru kopumā. Pēc iepazīšanās ar jau minēto Mr.Universe Gariju Listeru, sāku gatavoties sacensībām Anglijā, ko arī realizēju ar samērā labām sekmēm – uzvarēju pirmās divas reģiona sacensības un kļuvu par ceturto labāko Anglijas amatieru kultūristu savā klasē jau pirmajā gadā. Vēl dziļāk iedziļinājos un saprotu šā sporta veida kultūru un iekšējo motivāciju. Līdz brīdim, kad izlēmu, ka vajag papildināt zināšanas un nostabilizēties, sāku studēt sporta zinātni universitātē augstākajā līmenī. 

Tā šobrīd pēc studijām, gatavoju un veidoju pats savu komandu un savus atlētus bodibildinga sacensībām, kā arī plānoju izvērst PCA darbību Baltijas valstīs, apvienojot labākos atlētus un organizējot sacensības. 

 

 

5. Zinu, ka vadi arī treniņus ar tendenci uz ķermeņa lokanības attīstīšanu. Cik grūti tas patiesībā ir? 

 

Uzskatu, ka jebkuram cilvēkam būtu pirms un pēc treniņa jāveic muskuļu stiepšanas vingrinājumi, lai attiecīgi sagatavotu ķermeni slodzei un pēc treniņa muskuļus izstaipītu, tādā veidā padarot tos stiprākus un elastīgākus, mazinātu dažādu traumu iespējas utt. Kamēr liela daļa to uzskata par izniekotu laiku, no pētījumiem mēs zinām, ka ķermeņa lokanība un kontrole pār savu ķermeni palīdz ne tikai izvairīties no traumām, bet arī uzlabo muskuļu masas augšanu

 

6. Tu esi ļoti aktīvs cilvēks, piekop ļoti daudz sporta veidus. Tavuprāt, kas šo visu vieno? 

 

Tieši izpratne par cilvēka ķermeņa daudzfunkcionalitāti un iespējām to attīstīt dažādos veidos un stiprināt katru tā šūnu, ir tas, kas ļauj apvienot vairākus sporta veidus un sasniegt cilvēka iespējas. Protams, ka to visu vieno zinātkāre pēc zināšanām par izpratni, kas ir cilvēka ķermenis, kā tas uzbūvēts un ko tas spēj izdarīt, līdz beigās ir ļoti interesanti redzēt teoriju praksē. Principā tas ir dzīvesveids - būt daudzfunkcionālam un elastīgam. Tajā pašā laikā arī disciplinētam, tāpēc man patīk mana bērnības drauga Jorena Liopas sporta biedrības “SPARTIETIS”, kas nodarbojas ar sporta pasākumu organizēšanu un sporta atbalstīšanu kopumā,  moto – Sports un Disciplīna – jo mums visiem, kas nodarbojušies ar sportu ir saprotams, cik svarīga ir disciplīna un savā ziņā tas, kas sportā iemācīts – kā attieksme pret savu darbu, ikdienas kārtība, tas viss noder vēlākajā dzīvē un palīdz sasniegt noteiktos mērķus dzīvē vispār. Tāpēc uzskatu, ka ar disciplīnu un regularitāti, kā arī attieksmi pret savu darbu ar entuziasmu var sasniegt šo daudzfunkcionalitāti, kas sniedz daudz dažādas iespējas gan dzīvē, gan arī sportā.

 

 

7. Kādiem vel sporta veidiem, Tu trenē citus? 

 

Tas ir atkarīgs no konteksta. Šobrīd fiziski sagatavoju spēka vīrus, powerlifterus un kultūristus. Lielākā daļa manu klientu ir sievietes. Uztura programmas pasniedzu pilnīgi visiem sporta veidiem. Nupat beidzu darbu ar pāris Anglijas pārstāvjiem ziemas Olimpiskajās spēlēs. Manām iespējām šobrīd nav ierobežojumu.

 

8. Iesākot tēmu par uzturu... cik bieži sportisti Tev lūdz padomus? 

 

Katru dienu bez izņēmumiem. Tāda tā skaistā trenera dzīve – neviena diena vairs nav Tava brīvdiena. Pareizs uzturs ir ļoti svarīgs ne tikai atlētiem, bet jebkuram dzīvam organismam. Ar ko Tu sevi baro ir noteicošais tam kāda būs Tava veselība un fiziskās kvalitātes. Var sasniegt lieliskus rezultātus ar smagiem treniņiem, bet kopa ar sabalansētu uzturu rezultāti ir fenomenāli. 

 

 

9. Kāds ir Tavs lielākais padoms visiem, ja runa iet par uzturu? 

 

Esiet godīgi pret sevi. Visi melo cik labi viņi ēd, kad pašiem nav nekādas saprašanas kas ir ‘labs’ uzturs.

 

10. Pastāsti par savu darbu - sporta masieris. 

 

Kvalificēties par sporta masieri izlēmu dēļ paša neapmierinātības ar vietējiem aroda meistariem. Lielākā dala no viņiem nekad dzīve nav bijusi fiziski aktīvi vai saprot jebko no sporta, tāpēc kad mani klienti apmeklēja sporta masierus tie nesniedza nekad labumu viņu atjaunošanās spējām. Es uzskatu sporta masāžas par svarīgu procesu veselibai, jo stiepšanās vingrinājumi ir tikai maza dala no nepieciešama, lai saglabātu fizisko sagatavotību augstākajā līmenī. Es nereklamēju sevi kā sporta masieri, jo pārsvarā pieskatu tikai tos cilvēkus kurus pats trenēju. 

 

11. Cik bieži tu apciemo Latviju? Esi domājis atgriezties pa visam? 

 

Tuvākajā laikā mani mērķi saistībā ar Latviju ir izvērst PCA darbību Latvijā un apvienot labākos sportistus šajā jomā zem viena jumta, lai dotu tiem iespēju tālāk pierādīt savas iespējas augstākā, starptautiskā līmenī, pat ar iespēju pretendēt uz profesionāļu statusu, kas sniedz uzreiz jau pavisam citu atrašanās vietu un iespējas šajā sportā, gan attiecībā uz sponsoriem, treneriem, gatavošanās procesu sacensībām, uzturu un visu pārējo. Tādēļ pagaidām varu teikt, ka savu artavu vēlos dot tieši šajā jomā un iepazīstināt Latvijas sportistus ar šādu iespēju. Nākotnē, protams, ir arī citi mērķi, bet tie vēl ir tāli. Es labprāt atgrieztos Latvija uz dzīvošanu, bet vai tas notiks ir uz jautājuma zīmes man pašam. 

 

12. Tava devīze?

 

Dzīvē - atrodi to, kas Tev ir svarīgs un nekad neklausies šaubās, kuras citi Tev mēģina uzkraut kā Tavu realitāti. Tici sev, un nekas Tevi neapturēs no mērķu sasniegšanas.

 

Sportā -  esi daudzfunkcionāls un elastīgs, vienlaikus saglabājot disciplīnu un dzīve Tev dos daudz dažādas iespējas, kuras mācēsi arī izmantot!

 

 

 

https://www.facebook.com/juris.skribans

 

https://www.instagram.com/jurisskribans/

 

GOLD BARBELL

2018

atpakaļ
Tel.: +371 29262680, +371 27843216
Osteopāts Jurijs Andruškevics +371 26822213
E-pasts: fitnessspeks@inbox.lv
Aizstrautnieki, "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Instagram   facebook   youtube   twitter