logo1 logo1 logo1 logo1 logo1 logo1

Auzu klijas veselībai un diētai.

Klijas jeb grauda apvalki ir lielisks un veselīgs pārtikas produkts, kas galvenokārt satur balastvielas (šķīstošās un/vai nešķīstošās), minerālvielas (kāliju, magniju, dzelzi) un B grupas vitamīnus.

Graudos, ko izmanto auzu pārslu gatavošanai, ir daudz vienkāršo cukuru. Klijās to ir maz, bet tās ir ļoti bagā­tas ar proteīniem un ar šķīstošajām šķiedrvielām. Šīm šķiedrvielām piemīt divas fizikālās īpašības, ko iz­manto medicīnā.

Pirmā ir kliju lielā absorbcijas spēja - tās uzsūc vidēji 25 reizes vairāk ūdens nekā to tilpums. Tas nozīmē, ka kuņģī tās uzbriest un aizņem lielu tilpumu, tādēļ ātri rodas sāta sajūta. Otrā īpašība ir kliju ārkārtējā viskozi­tāte. Kad šķiedrvielas kopā ar ēdienu, kas ir pārvērties mīkstā masā, nonāk tievajā zarnā, tām, līdzīgi kā mušpapīram, pielīp daļa no barības vielām. Tādējādi tās neno­nāk asinīs, bet kopā ar šķiedrvielām kā izkārnījumi tiek izvadīti no organisma.

Auzu klijas liek justies paēdušam un zaudēt kalo­rijas, tāpēc tās ir vērtīgs sabiedrotais cīņā ar tukluma epidēmiju.


Klijas satur vērtīgas olbaltumvielas, taukvielas un fosfolipīdus, šķiedrvielas, folijskābi, minerālvielas un vitamīnus.Klijas ir grauda specifisko olbaltumvielu avots, jo tas satur lielāko grauda olbaltumvielu daļu (100 g kliju ir 7 līdz 10 g olbaltuma).
Klijās ietilpst arī fosfolipīdi (smadzeņu darbību veicinošas vielas).

Klijas lieliski palīdz tikt galā ar vēdera problēmām - aizcietējumiem, 10 gr kliju satur 4.8gršķiedrvielu; 100g kāpostu— 2,5g, burkānu— 3,4g, bietes— 2,5g, āboli— 3g. Pārsteidzoši, ne? Lietojot klijas, jāuzdzer ievērojams ūdens daudzums - uz 1 ēd.karoti apmēram 200ml ūdens vai cita šķidruma, savādāk iegūsi pretēju efektu - aizdambēsies pamatīgi.

Kliju sastāvā ir B grupas vitamīni, kas būtiski svarīgi veselīgu nagu, matu un ādas gadījumā.

Vēderā uzbriestot, klijas rada pilnuma un sāta sajūtu. Klijās ir maz kaloriju, toties tās apgādā organismu ar daudzām vērtīgām uzturvielām. Tāpēc klijas iesaka lietot cilvēkiem, kuriem ir liekā svara problēma.
Klijas var būt lieliska piedeva dažādiem ēdieniem: dažādu graudu biezputrām, sakņu sautējumam, kartupeļu biezputrai, biezpienam, zupai (nedrīkst aizmirst, ka arī šajā gadījumā jāuzdzer nepieciešamais šķidruma daudzums).Klijas lieliski garšo savienojumā ar jogurtu, paniņām, kefīru, pat kotletēm (izmērcētas baltmaizes vietā), konditorejas izstrādājumos, pankūkās, cepumos un citur.

atpakaļ
drošības attēls
Jauns kods
Tel.: +371 29262680, +371 27843216
Osteopāts Jurijs Andruškevics +371 26822213
E-pasts: fitnessspeks@inbox.lv
Aizstrautnieki, "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Instagram   facebook   youtube   twitter