logo1 logo1 logo1 logo1 logo1 logo1

Tauku sadedzināšana


Mandeļu izgriešana palielina aptaukošanās risku

Mandeļu izgriešana ir viena no biežāk veiktajām operācijām bērniem. Priekšnoteikums šādu procedūru veikšanai ir tāds, ka mandeles var veicināt elpošanas traucējumus vai bloķēt elpceļus miega laikā. Samērā nesen šo operāciju veica arī tāpēc, lai novērstu biežos kakla iekaisumus un deguna blakusdobuma infekcijas.

Sv. Luī Universitātes (St.Louis University) zinātnieki atklāja, ka bērnu vidū, kam tika veiktas šādas operācijas, apmēram 50 līdz 75% bērnu pieņēmās svarā gada laikā pēc mandeļu izgriešanas operācijas. Šādi rezultāti bija vienādi bērniem, kam pirms operācijas bija normāls svars, gan tiem, kam svars bija palielināts. Pētījumu autori pievērš uzmanību, ka ievērotā atkarība starp aptaukošanos un mandeļu izgriešanas operāciju, nav obligāts iznākums cēloņu-seku sakarā. Pētnieki nesniedza skaidrojumu iegūtajiem rezultātiem.

Ieteikumi, kas attiecas uz novājēšanas un svara kontroles vingrinājumiem

Amerikas Sporta Medicīnas koledža (American College of Sports Medicine, ACSM) ir svarīga organizācija, kas nodarbojas ar lietām, kas saistītas ar sportu un fiziskām aktivitātēm. Laiku pa laikam ACSM publicē ieteikumus, kas attiecas uz fizisko slodzi profesionāliem sportistiem un amatieriem.

Fiziskā aktivitāte ir neizbēgams elements novājēšanas un pareiza ķermeņa svara programmu noturēšanā. Personām, kuras nevēlas pieņemties svarā, jātrenējas no 150 līdz 250 minūtēm nedēļā, kas līdzinās 1200 līdz 2000 kcal patēriņam nedēļā. Savukārt personas, kuras vēlas novājēt, fiziskās nodarbības jāveic vismaz no 150 līdz pat 420 minūtēm nedēļā, ja vēlas zaudēt zināmu kilogramu skaitu.

Dzīvojot aktīvu dzīves veidu, var izbēgt no liekā svara attīstības. Vislabākais veids novājēšanai ir fiziskās aktivitātes un mērena kaloriju uzņemšana. Uzņemtās pārtikas daudzuma radikāla ierobežošana apvienojumā ar fiziskām aktivitātēm parasti nedod labus rezultātus. Pretestības vingrinājumi palīdz noturēt pareizu ķermeņa svaru ar muskuļu masas palielināšanu. Aerobie un balsta vingrinājumi ierobežo arī vecuma slimību riska faktorus, tādus kā paaugstināts asins spiediens, insulīna rezistence, paaugstināts LDL un pazemināts HDL holesterīna līmenis.

Ketogēnā diēta kavē mTOR takas aktivitāti

MTOR taka ir ķīmisks process, kas notiek šūnā, kas regulē šūnas augšanu un olbaltuma sintēzi. Muskuļu pieaugums kultūristiem ir atkarīgs no mTOR taku aktivizēšanās. Šo pašu procesu aktivizējošs faktors ir arī insulīns, anaboliskie hormoni, muskuļu spriegums, aminoskābes (jo īpaši leucīns), kā arī oksidācijas stress. Zems pārtikas un anabolisko faktoru pieauguma līmenis, kā arī liels skaits izturības vingrojumu, kavē mTOR taku aktivitāti.

Zinātnieki no Washington University School of Medicine St.Louisā atklāja, ka ketogēnā diēta (bagāta ar taukvielām un trūcīga ar ogļhidrātiem) kavēja mTOR aktivitāti. Šādas darbības ieguvumi un risks atkarīgi no tava redzējuma punkta. Kultūristiem un sportistiem nav jāizmanto šī metode, ja vēlas veidot muskuļu spēku un masu.

No otras puses, pētījumi ar dzīvniekiem parāda, ka mTOR taku kavēšana pieder pie ilgdzīvošanas un novērš krampjus un epilepsiju. Ilglaicīgas sekas par mTOR taku aktivitātes atbalstu vai kavēšanu nav zināmas.

Augsta līmeņa olbaltumu un zema līmeņa ogļhidrātu diēta var palielināt resnās zarnas vēža risku

Īsā laika periodā olbaltumu diētas izmantošana ar zemu ogļhidrātu līmeni izraisa ātrāku svara kritumu nekā jaukta diēta ar augstu ogļhidrātu līmeni. Daudzi zinātnieki uztraucas, ka risks veselībai pārsniedz ieguvumu, kas nāk no šīs diētas izmantošanas.

Skotijas Aberdīnas Universitāte (University of Aberdeen) pētījumi parādīja, ka personām, kas pielietoja augsta olbaltuma līmeņa un zema ogļhidrātu līmeņa diētu četru nedēļu laikā, konstatēts ķīmiskās vielas kritums, kura pasargā no vēža un vēzi veicinošu faktoru pieauguma. Tas varēja būt iemesls resnās zarnas vēža riska pieaugumam. Šāda tipa diētām parasti ir neliels šķiedrvielu saturs, kas pagarina barības vielu pārvietošanas laiku barības vadā, savukārt tas veicina to, ka zarnas ir vairāk pakļautas vēzi izraisošo vielu iedarbībai.

FTO gēns un IGF-1 pazemināts līmenis ir saistīti ar aptaukošanos un priekšlaicīgu nāvi

FTO ir gēns, kas atbild par aptaukošanos – īstenais faktors, kas regulē tauku daudzumu cilvēka organismā un ķermeņa masas indeksu (auguma garuma un svara proporcijas mērījums).

Vācu zinātnieki atklāja, ka IGF-1 līmenis bija zemāks cilvēkiem, kam piemīt specifisks, pārmērīgi aktīvs gēna FTO paveids. Personas, kam piemīt šāds gēna paveids, ir vairāk pakļauti aptaukošanās riskam un priekšlaicīgai nāvei. Šis gēns paaugstina bada sajūtu, bet nav nekādas ietekmes uz enerģētisko patēriņu.

IGF-1 līmeņa pazemināšanās var būt iemesls muskuļu masas zudumam un daļēji izskaidro 2. tipa cukura diabēta saslimšanas riska palielināšanos un aptaukošanos cilvēkiem, kuriem ir šī gēna paveids. Spēka treniņi viņiem var būt īpaši svarīgi.

Ēšana ārpus mājām nav saistīta ar Eiropiešu svara pieaugumu

Daži pētījumi, kas tika veikti amerikāņu vidū uzrāda saistību starp ēšanu ārpus mājām, restorānos, un ķermeņa masas pieaugumu un aptaukošanos. Šie rezultāti nepārklāj Eiropas pētījumus, kas tika veikti apmēram ar 25 tūkstošiem Senā Kontinenta iedzīvotājiem.

Zinātnieki 5 gadu laikā pētīja eiropiešu dzīves paradumus 10 dažādās valstīs. Kaut arī iedzīvotāji no Eiropas dienvidiem vairāk kaloriju noēd restorānos nevis darbā, tad šāds ēšanas stils neizraisa viņu svara pieaugumu. Personas, kuras regulāri apmeklē restorānus, uzrādīja nelielu masas pieauguma indeksu (svara un auguma proporcija), taču nav palielinājuši savu svaru vairāk kā citi, kas ēd ārpus mājām.

Pētījumu rezultātu starpība var izskaidrot faktu, ka amerikāņu restorānos porcijas ir lielākas, bet Dienvideiropas lokālos vispirms tiek pasniegti veselīgi Vidusjūras ēdieni.

Vai brūno taukaudu kontrole ir atslēga cīņai ar aptaukošanās epidēmiju?

Cilvēka organismā ir neliels skaits kaloriju sadedzinošu audu, ko sauc par brūniem taukiem, kuri nomaina enerģiju tieši uz siltumu, kas iegūta no barības. Vienkāršie taukaudi dara pilnīgi pretējo, saglabā enerģiju tauku veidā. Brūnie taukaudi atbrīvo enerģiju, tā vietā, lai to uzglabātu.

Līdz nesenam laikam vairums zinātnieku ticēja, ka brūnie taukaudi ir niecīgi cīņai ar aptaukošanās epidēmiju un tiem nav lielas nozīmes metabolisma kontrolei. Jaunā tehnoloģija (piem., PET skenēšana) uzrāda, ka dažiem cilvēkiem ir ievērojams daudzums brūno taukaudu savā organismā. Līdz ar to šie audi var būt atbilde uz jautājumu: kādēļ daži cilvēki ir tik ļoti pakļauti liekajam svaram? Gēnu aktivācija, kuri kontrolē brūno taukaudu veidošanos un aktivitāti, var būt noderīga aptaukošanās apkarošanā.

Vai vāja vairogdziedzera aktivitāte izskaidro liekā svara epidēmiju

Vairāk kā 66% amerikāņu ir konstatēta aptaukošanās vai liekais svars. Aptaukošanās rādītāji nepārtraukti pieaug Rietumu valstīs pēdējo 30 gadu laikā. Itāļu pētnieki iepazīstināja ar ierosinājumu, ka vairogdziedzera samazināta funkcionēšana var tikt saistīta ar šo problēmu. Tiroīda hormons T3 (trijodtironīns) atbalsta termoģenēzi (enerģijas izdošanu siltuma veidolā), paātrina metabolismu, palīdz regulēt apetīti un palīdz kontrolēt tauku un ogļhidrātu metabolismu.

Zinātniekiem radās jautājums, vai aptaukošanās daļēji varētu būt izsaukta ar vairogdziedzera aktivitātes palēnināšanos, ko izraisa imūnsistēma. Problēma ir tājā, ka T3 līmenis paaugstinās ekstremālas aptaukošanās gadījumos. Tomēr daudziem cilvēkiem, kuri ir „vidēji” aptaukojušies, cilvēkiem uzrādās pret vairogdziedzera antivielas, kas atbalsta zinātnieku teoriju. Visticamāk, ka aptaukošanās epidēmijas iemeslu ir daudz un ne tik ātri atradīsim veidu cīņai pret to.

Autors: Stīvs Blehmans (Steve Blechman)
un Dr. Tomas Fahejs (Thomas Fahey)

atpakaļ
drošības attēls
Jauns kods
Tel.: +371 29262680, +371 27843216
Osteopāts Jurijs Andruškevics +371 26822213
E-pasts: fitnessspeks@inbox.lv
Aizstrautnieki, "Reķi", Dobeles p., Dobeles n., LV-3701
Instagram   facebook   youtube   twitter